The panoramas. Madeira

Madeira turned out to be an amazing island. I have to admit, I haven’t expected that at all. It’s amazing how on, relatively, small surface everything changes every kilometer. Literally. Could you believe that all those pictures were actually taken during one day?

Advertisements
Comments
6 Responses to “The panoramas. Madeira”
 1. Zuzia says:

  “Take me home, country road, take me home”
  Rozumiem, że wino Madera jest stamtąd? Dobre? :)

  • Mishatsky says:

   Stamtąd! Madery nie piłam, piłam inny alkohol – ginję (nalewkę wiśniową w kieliszku z gorzkiej czekolady, ale to akurat do dostania w całej Portugalii i jest kilka miast, które się w niej specjalizują) i ponchę – to już typowo z Madery, taki napój cytrusowy (w wersji podstawowej, bo są też inne) na bazie spirytusu. Nie umiałam tego wypić ale ludzię na Maderze uwielbiają – a do tego dostaje się kubek orzeszków ziemnych i łupiny rzuca się prosto na podłogę. Trochę czasu mi zajęło, zanim uznałam, że skoro wszyscy śmiecą, to ja też mogę…;)

 2. Thomas says:

  nice! i love the first picture! can’t wait until december to go there…;)

  • Mishatsky says:

   You won’t regret. How much time are you going to be there? I spent three days on Madeira and it wasn’t enough for sure, I’m definitely going back in spring.

   • Thomas says:

    6 days ;) maybe not enough, but good to see a lot ;) and the flights are so cheap that we can come back for sure, if 6 days aren’t enough, like you said…;)
    my flatmate told me btw, that the other portuguese island is much more beautiful than madeira and much less touristic…but the flights are more expensive…;) maybe another option for you in spring!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: